Jak se starat a prodloužit životnost u akumulátoru Bosch.

22.01.2018

Akumulátory 300Wh, 400Wh a 500Wh používané na elektrokolech poháněných elektromotorem Bosch patří mezi nejpokročilejší baterie, které jsou v současné době na trhu s elektrickými koly. Nabízejí vynikající dojezd, spolehlivost a dlouhou životnost ve srovnání s řadou dalších baterií. Tato kvalita jde samozřejmě ruku v ruce s cenou. Někteří lidé jsou odrazeni cenou náhradní baterie od koupě kola s tímto motorem, ovšem tyto obavy jsou liché, životnost akumulátoru je natolik vysoká, že rychlá koupě nové baterie nebude nutná.


Společnost Bosch nyní garantuje na své akumulátory záruku 2 roky a  nebo 500 nabíjecích cyklů (podle toho, co nastane dříve). To neznamená, že se Vaše baterie po dvou letech a jednom dni stane nefunkční. Bosch ve skutečnosti uvádí, že baterie by měla být použitelná po dobu přibližně 8-9 let nebo 1000 plných nabíjecích cyklů. Po 1000 cyklech bude baterie stále fungovat, avšak bube zastarávat, takže začne ztrácet kapacitu, tím se bude zkracovat dojezd.

Také bych chtěl nyní zdůraznit, že mnozí lidé si myslí, že částečné nabití se počitá jako jeden cyklus nabití. Avšak tyto častečné dobití se sčítají, až dosáhnou hodnoty jednoho plného nabití, což je pak započítáno jako jeden cyklus.

Když by jste navštívili naši dílnu, viděli by jste, že pomocí diagnostiky umíme z baterie načíst spoustu údajů. Baterie Bosch je velmi chytrá a zaznamenává mnoho různých parametrů, které jsou pro nás ukládány v systému jako prodejce Bosch eBike. Můžeme do systému vstoupit a zjistit, kolik "cyklů plného nabití" má tato konkrétní baterie. Můžeme také vidět mnoho dalších parametrů - maximální / minimální teplotu baterie, stav nabíjení, využití atd. Zajímavé věci eh? Každopádně zpět k tématu .. Některá opatření vysvětlená v tomto článku vám pomohou prodloužit životnost baterie eBike a udržet ji v dobrém stavu. Tady jsou některé z nejčastějších otázek, které slyšíme na baterie Bosch?

Právě jsem si pořídil nové elektrokolo na systému Bosch. Jaký je první krok

Pokud koupíte své elektrokolo od nás, baterie už bude plně nabitá, protože víme, že je to pro Vás jako zákazníka pozitivní služba. Pokud je však Vaše baterie jenčástečně nabitá, je nejlepší ji před prvním jízdou plně nabít. To pomáhá baterii a dává jí startovní bod, z něhož lze měřit zbytek jejího provozu. 


Jak často by jste měli dobíjet Váš akumulátor Bosch?

Nové lithiové články používané v akumulátorech Bosch jsou velmi pokročilé.

Na rozdíl od starších baterií, ve kterých jste museli baterii vždy úplně vybít a pak teprve nabít, aby nedošlo k poškození; tomu tak u napájecích článků Bosch PowerPacks není. Ve skutečnosti je mnohem lepší dobít baterii po každé jízdě. Takže pokud jste na Vašem elektrickém kole vyrazili jen na krátkou vyjížďku, je lepší, akumulátor po návratu domů dobít, než čekat se Vám akumulátor po několika jízdách plně vybije.


Měl bych svůj akumulátor udržovat v čistotě?

Ano, samozřejmě je důležité udržovat všechny komponenty na Vašem elektrokole v čistotě.

I když to vůbec neovlivní chod baterie, pokud je vnější pouzdro znečištěné. Nejlepší způsob, jak vyčistit baterii nebo jakékoliv součásti vašeho elektrického kola, je mokrou houbou nebo nízkotlakou hadicí. Typicky zahradní hadice je perfektní při omývání znečištění bez přílišného tlaku. Ačkoli jsou baterie Bosch odolné vůči povětrnostním vlivům, není doporučeno používat na mytí Vašeho elektrokola nějaký druh trysky s vysokým tlakem. Tímto tlakem se může dostat voda do samotného pouzdra akumulátoru a způsobit problémy. Voda se také může dostat do jiných částí Vašeho elektrického kola, kde není žádoucí, aby se voda dostala (motor, ložiska, závěsné těsnění apod.). Takže i když může být mytí tímto způsobem rychlejší, nepoužívejte tlakové myčky vůbec!! Také zástrčku na nabíječku, která je umístěna na kole udržujte v čistotě.

Bude moje nabíjení ovlivněno tím, když budu používat měnič a nabíjet můj akumulátor v autě?

Ne, můžete použít měnič k ​​nabití Vašeho elektrického kola, například z portu zapalovače cigaret ve většině vozů. Napájení z měniče se Vám bude hodit pokud budete mimi připojení na 220 V. Ujistěte se však, že měnič samotný je určen pro správný chod nabíječky Bosch. Obvykle najdete všechny tyto informace na obalu měniče nebo na štítku na samotném měniči. Nabíječka Bosch je určena pro jmenovité napětí mezi 207 - 264 V s výkonem 42 V. Nabíječka nabíjí pouze baterii s proudem 4 amp, což je u většiny měničů a autobaterií v pořádku. Zkontrolujte prosím tyto hodnoty, abyste se ujistili, zda je měnič kompatibilní, než ho zapojíte. V závislosti na měniči si také pamatujte, že baterie můžete nabíjet déle, než když nabíjíte z elektrické sítě. Motor vozidla by měl při nabíjení běžet, aby se nestalo, že Vám toto nabíjení vybije Vaši autobaterii.

Zkrátí se životnost baterie při jízdě ve velmi drsných podmínkách nebo při plném výkonu?

Nezapomeňte, že výkon motoru může dosahovat maxima 500 W, tím dochází k většímu vybíjení. Mysli na to takto; čím větší používáte přípomoc, tím rychleji se baterie vybije.

Čím rychleji budete baterii vybíjet, tím častěji ji budete nabíjet zpět. To znamená, že byste nabíjeli Váš akumulátor mnohem častěji, než někdo, kdo na svém elektrokole používá menší připomoc a tím se dostane na mnohem měně nabíjecích cyklů, než Vy. Po delší době kapacita baterie postupně klesá. Takže byste svůj akumulátor mohl vyměnit mnohem dříve, při používání větší asistence motoru.

Doporučil bych použít úroveň pomoci, která vám pomůže. Mnoho lidí (hlavně vyznavačů adrenalinu) využívá své elektrokolo rovnou v režimu maximální pomoci "Turbo". Systém tedy bude využívat více energie, a proto získáte kratší dojezdovou vzdálenost.

Docela upřímně, není potřeba používat své elektrokolo v režimu "Turbo" po celou dobu (nemohu ale popřít, že to není zábava!). V podstatě jsem zjistil, že použití režimů "Eco" a "Tour" pro většinu mých cest naprosto stačí, režimem "Turbo" si pomáhám jen ve velmi náročných stoupáních.

Je zřejmé, že každá úroveň je odlišná, takže budete muset vyřešit to, co pro vás je dostatečná asistence. Elektrokolo nebude nikdy rychlejší (mph), ale bude mít větší přípomoc, ve skutečnosti elektrokolo bude jen tak rychle, jak rychle budete šlapat do  pedálu, je to jen množství pomoci, kterou Vám elektromotor poskytne.


Je potřeba elektrokolo na zimu uskladnit?

Ne, víme sice, že někteří méně přizpůsobiví (ošklivé počasí) jezdci určitě nechtějí jezdit v podmínkách nepříznivého počasí . Pak můžete Vaše elektrokolo uskladnit, není to problém; avšak existují určité kroky, které je dobré v tomto čase dodrž ovat.

Pokud skladujete své elektrokolo venku v kůlně nebo v garáži, je vždy lepší přenést baterii do interiéru. Baterie Bosch může být skladována v teplotách od -10 do +60 stupňů Celsia. Ale články nemají rády skladování při velmi nízkých nebo velmi vysokých teplotách. Ve skutečnosti nejlepší teplota pro skladování je pokojová teplota. Asi 15-20 stupňů je ideální. Takže elektrokolo může zůstat v kůlně, ale baterii vemte domů baterii .

Jakmile jste v domě při pokojové teplotě, uložte baterii na suchém a bezpečném místě. Hlavně ji mějte uskladněnou na místě, kde ji nic nehrozí. Dokonalé místo na uskladnění je ve skříni, kde je udržována v optimální teplotě, mimo vlhkost a kde není zranitelná, mimo veškerá rizika.

Vím, že to může být velmi dobrá zastávka dveří, je to lákavé; ale skončíte s tím, že se na něj podíváte. Není to dobré pro vaši baterii, není dobré pro vaše prsty a rozhodně není dobré pro vašeho partnera, když slyší zuby z úst!

Při dlouhodobém uskladnění baterie je nejlepší udržovat baterii částečně nabitou. Pokud akumulátor zcela vybijete, hrozí nebezpečí poškození vnitřních částí článků. Také pokud uskladníte baterii plně nabitou, může to způsobit zatížení článků článků vyšším tlakem. Takže je nejlepší udržet baterii někde na střední hranici nabití.

Zvláště u akumulátoru Bosch je optimální stav nabití 60% (nebo-li 3 indikátory na indikátoru stavu baterie). Pokud uskladňujete baterii na velmi dlouhou dobu, snažte se kontrolovat kapacitu každých 6 měsíců. Jakmile baterie dosáhne 1 LED diody, pak ji znovu nabíjte až na 3 LED diody. Mnoho lidí si myslí, že je nejlepší držet baterii na nabíječce tak, aby se neustále zásobovala, ale tak to prostě není.


Jezdím ve velmi chladných podmínkách v zimě, ovlivní to životnost baterie?

Jednoduchá odpověď je ano. Studené nebo velmi horké podmínky mohou značně ovlivnit dojezd Vašeho elektrokola.

Společnost Bosch tvrdí, že může být ovlivněna až do výše 30% za podmínek nuly. Takže pokud trénujete v těchto podmínkách, může to skutečně ovlivnit nejen Váš dojezd; ale baterie musí také pracovat mnohem tvrději, aby vykonávala stejnou funkci, tím se také sníží celková životnost baterie. Existují určité kroky, které můžou zabránit tomuto. Baterii můžete vložit do pouzdra, aby se udržovala na teplotě.

Někteří lidé používají ponožku, nějaký pletený vlněný propojku, my poskytujeme perfektní neoprenový kryt baterií Bosch, který skutečně obejme všechny části baterie Bosch, a ochrání ji nejen před mrazem, ale i před nečistotami a přímým slunečním světlem. Můžete ho koupit po klinutí na odkaz.


Mám čistit konektory mezi akumulátorem Bosch a elektrokolem?

Ano, vždy je dobře udržovat taty kontakty čisté. To může minimalizovat riziko zkratu a poškození samotné baterie. Moji radou by bylo vyčistit připojení na baterii na elektrokolu hadříkem a pokud se na to cítíte, aplikujte malé množství maziva (nebo vazelínu pro méně zdatné uživatele). Když říkám malé množství, mám na mysli jen malé množství, jen trochu k tomu, abych otřel konektory, aby nedošlo ke korozi. Není dobré nanést velké množství. To vůbec nepomůže. Jediné, k čemu by to dopomohlo, že by se na tyto mastné kontakty chytalo daleko více nečistot.

Já bych nenavrhovala hrát si s připojením na spodní straně baterie, protože tu existuje riziko zkratu, i když by Vás 36V nezabilo, mohlo by to mít fatální následky pro Váš akumulátor.


Měl bych vyjmout baterii při přepravě elektrokola na držáku na kola v autě?

Ano, je to důrazně doporučeno, umístěte jej na suché a bezpečné místo uvnitř vozidla. Zde je méně pravděpodobné, že se poničí a sníží se pravděpodobnost, že baterie vypadne z elektrického kola někam na silnici, pokud by nebyla správně zajištěna. Motorista za Vámi by nebyl jistě rád, kdyby mu baterie přistála na jeho kapotě.

Nejlepší místo pro uložení baterie je pod sedadlem řidiče, což znamená, že je mimo provoz a také by zde mělo být zabráněno jejímu pohybu. Zabalte ji do ručníku, abyste zabránili jakémukoliv klepání. Nenechávejte baterii na sedačce, pokud prudce zabrzdíte, je baterie 2kg poslední věc, která chcete, aby vás zasáhla do hlavy. Bolela by Vás pak pořádně hlava.

Také ponecháním baterie na kole, zůstává baterie na vlhku. Ačkoli je baterie odolná proti dešti, lidé si neuvědomují, že pokud cestují rychlostí 70 km / h, voda a vzduch, znásobí účinky vody na Vaši baterii. To znamená, že při tomto vystavení, by mohlo do akumulátoru natéct. Když už jsem u tohoto tématu, je dobré i Vaše elektrokolo při samotném transportu zakrýt.


Baterii Bosch mi spadla a její pouzdro je rozbité, co mám dělat?

Pokud je baterie Bosch poškozená, musí být vyměněna. Dokonce i když se zdá, je baterie v pořádku, může být požkozen jeden z článků uvnitř, pak se toto požkození může přesunout i na jiné články a celé balení se může stát tikající časovanou bombou. Může se zdát, že baterii pracuje jak má, ale o několik týdnů později by se mohly projevit zjevné účinky poškození. Baterie se může zahřát nebo se může vznítit.

V žádném případě nepokládejte tuto baterii nikde, kde by byla vystavena ohni a nebo přímému slunečnímu záření. Starou baterii by jste měli řádně likvidovat. Chybný lithiový článek může dosáhnout teploty až 1000 stupňů. to opravdu nestojí za to riziko, navštivte prodejce Bosch a baterii Bosch u něj odevzdejte.


Už mám baterii Bosch nějakou dobu a klesl mi dojezd, musím baterii vyměnit?

Ano, mohlo se stát, že baterii už ztratila část své kapacity. Ale i některé další faktory mohou mít vliv na Váš dojezd.

Jsou vaše pneumatiky správně nafouknuty? Je důležité, aby pneumatiky byly nahuštěné na správný tlak, jak je uvedeno na straně pneumatiky. Je až zarážející, jak velký efekt to může mít, ve skutečnosti pneumatika, která je nahuštěna na polovinu tlaku, který by měla mít, může ovlivnit váš dojezd až o 40%! Takže kontrolujte nahuštění každých pár měsíců a nafoukněte podle potřeby.

Kdy jste naposledy dali Vaše elektrokolo do servisu?  Něco tak jednoduchého jako tření brzdového obložení může Vaše kolo značně zpomalit. S dodatečnou asistencí na elektrickém motocyklu si toho možná ani nevšimnete, ale motor Vám zde musí daleko více zabírat a tím ztrácíte dojezdovost.

Optimální je kontrola Vašeho elektrokola 1x ročně ve specializovaném servise, aby jste ho měli neustále v dobré kondici. Jak již bylo napsáno výše, můžete si to všimnout hlavně v zimě. Pokud je teplota výrazně snížena, bude to mít i vliv na Váš dojezd. Kupte si jednu z našich krytů baterií Bosch, která vám tomu pomůže zabránit tomu.

Moje baterie potřebuje vyměnit, co mám dělat?

Může se stát, že žádný z výše uvedených faktorů neovlivní Váš dojezd. Možná je na čase Vaši baterii vyměnit. Abyste si však byli jisti, měli byste nejdříve zkontrolovat kapacitu baterie, abyste se ujistili. Ideální je si nechat přeměřit kapacitu baterii u autorizovaného prodejce, či servisu Bosch.

Zde je zapojí na speciální zařízení a to změří jeho kapacitu, poté Vám o tomto mohou vytisknout protokol a Vy už budete vědět, jak na tom Váš akumulátor je a zde je nutné ho vyměnit.


Mohu si sám vyměnit články uvnitř baterie?

Ano, samozřejmě je to vaše baterie, a proto si s ní můžete dělat to, co chcete. Existují však různé důvody, proč to důrazně nedoporučuji.

Existuje riziko zkratu, popálení prstů, požáru a dokonce škodlivých kyselin. Baterie jsou sestaveny v přísně kontrolovaném prostředí odborníky, aby byla zajištěna maximální bezpečnost. Otevírat je svépomocí není určitě dobrý nápad

Jakmile ji otevřete, vaše záruka bude od společnosti Bosch zrušena a certifikát CE společnosti Bosch bude neplatný.

Instalace náhradního článku nebo nových vnitřních dílů může nejen poškodit díly ostatní, ale i poškodit ostatní součásti elektrických kol.

Pravděpodobně nebudete schopni provést výměnu sami, protože baterie je velmi inteligentní a osazena jemnou elektronikou. Pravděpodobně jen vyhodíte peníze za nové články a výsledek bude špatný.

Musím u baterie provádět jednou za čas plné nabití?

Ne, baterie Bosch je velmi inteligentní, je řízena elektronikou a k uživateli je velmi přívětivá. Opravdu vše, co musíte udělat, je nabít a systém Bosch se postará o ostatní.

BMS samovolně vyvažuječlánky  při nabíjení, ovládá vše od hlubokého vybití, přes nabíjení až ke zkratu. Pokud si přejete provést plný cyklus nabití, můžete to provést tak, že zcela vybijete akumulátor tak, že ho úplně vyjezdíte, dokud nebude úplně vybitý, a potom ho úplně nabijete bez přerušení. To lze provést dvakrát za sebou, abyste se ujistili, že je plně nabitý.

To se nedoporučuje provádět po celou dobu životnosti akumulátoru. Jednou za rok je to dostačující, ale jak říkám výše, ve většině případů to není nutné.


Na závěr

Hlavní body jsou: Dobíjejte svou baterii po každé jízdě, uchovávejte ji v dobré teplotě, ujistěte se, že je celá elektronika eBike dobře udržována a udržujte baterii přibližně na 60% nabití, pokud ji nepoužíváte delší dobu.

Nezapomeňte, že pokud se budete o baterii Bosch dobře starat, bude vám na oplátku dlouho sloužit. Sledujte výše uvedené tipy, baterie by měla v dokonalých podmínkách vydržet 8-10 let. Mohlo by to trvat ještě déle .. Kdo ví? ...

Zde najdete náhradní baterii Bosch a Yamaha.

Pokud by jste měli zájem o repasi Vašeho akumulátoru odkaz zde.

Akumo s.r.o.

prodejna s elektrokoly

Akumo s.r.o

Na Průhoně 3412, Mělník 27601

+420 315 601 380

+420 602 608 701

+420 601 382 799

obchod@akumo.cz

Objednejte si naše služby

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.

Přijďte si vybrat do prodejny Akumo.cz v Mělníku