Jak správně vybrat velikost rámu elektrokola?

19.01.2018

Jakou velikost rámu správně zvolit? To je často kladená otázka našich zákazníků. Abychom Vám ulehčili výběr vhodného elektrokola a správné velikosti rámu, připravili jsme pro Vás několik užitečných informací, které Vám pomohou vybrat správnou velikost rámu pro Vaší postavu...

Co je velikost rámu?

Velikostí (výškou) rámu se rozumí vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky rámu. Velikost se udává zpravidla v palcích (1 palec = 2,54 cm). Velikosti rámů se mohou nepatrně odlišovat dle značky kola nebo konstrukce rámů. Crossová (trekingová) kola mohou mít rám o 1 až 2 palce větší.

Určení velikosti rámu podle výšky postavy

Jak na správnou velikost jízdního kola? U volby velikostí můžete vyjít s přiložené orientační tabulky, ale pamatujte si, že velikosti rámů se velmi liší mezi jednotlivými kategoriemi kol i mezi jednotlivými značkami. Nejde proto dát nějaké jednotné přesné doporučení. Často jsou pro daného cyklistu vhodné i dvě velikosti a nestačí zohlednit jen tělesnou výšku. Pokud si nejste jistí správnou velikostí, raději nás kontaktujte a my vám pomůžeme s výběrem správné velikosti u konkrétního modelu kol.

Orientační přehled velikostí rámu s důrazem na pohodlný posed

Mějte prosím na paměti, že každý výrobce používá trochu jiné metodiky určení geometrie rámu, proto je dobré se vždy poradit s našimi specialisty pro určení vhodné velikosti rámu u konkrétního modelu. Níže uvedená tabulka slouží jako jednoduchý přehled pro získání základní představy, jaká velikost rámu pro Vás bude vhodná.

Při výběru nového elektrokola a velikosti rámu vycházejte z Vašeho prvního dojmu a pocitu, jak se Vám na kole sedí. Většina článků, odborné literatury a bohužel i personálu na běžných cyklo prodejnách vychází stále z cyklistické "sportovní" praxe, kde je kladen důraz na efektivitu šlapání, minimální odpor vzduchu, sportovní posez a mnohé další aspekty. Ze zkušenosti však víme, že si kupujete elektrokolo kvůli komfortu a pohodlí, proto není nutné dodržet všechny kritéria - jako u výběru sportovního/závodního kola. Pokud byste měli pocit, že Vás prodejce "tlačí" do zbytečně velkého rámu, doporučujeme nákup neunáhlit a poradit se ještě s někým jiným (mnohdy Vám prodejce chce nabídnout za každou cenu skladový kus nebo něco, čeho se potřebuje "zbavit za každou cenu"). Nezapomeňte, že aby Vám nové elektrokolo dělalo radost, musíte se na něm cítit pohodlně a sedět přirozeně.

Určení velikosti rámu podle délky dolních končetin

Velikost rámu je dána délkou sedlové trubky, od níž se odvozují ostatní rozměry rámu. Tato velikost se označuje jako "střed-střed". Všeobecné doporučení je, že velikost rámu horského kola se volí tak, aby cyklista stojící obkročmo nad kolem měl horní (vodorovnou) rámovou trubku asi 5 cm od rozkroku. Doporučené velikosti rámů jsou v následující tabulce.

Při výběru velikosti rámu je potřeba pouvažovat také o tom, v jakém terénu strávíte většinu času, a jaký typ jízdy preferujete. Jiný posed volí turista a jiný závodník. Menší rámy jsou tužší, mají nižší těžiště a lépe se ovládají v náročnějším terénu. Větší rámy bývají pohodlnější a proto vhodnější pro delší vyjížďky a turistiku.

Správná poloha sedla:

Nastavte si správnou výšku sedla tak, aby jste při sezení na sedle dosáhli napnutou nohou patou na pedály. Při jízdě leží špička nohy na pedálu a noha je ve spodní poloze pedálu lehce pokrčená. V žádném případě by se Vám neměla pánev houpat z leva do prava. Pánev by měla být tedy při jízdě takřka nehybná.

Sklon sedla se nastavuje podle chuti jedce nebo druhu kola. U horských, crossových a silničních kol je ideální vodorovná poloha.

Přijďte si vybrat do prodejny Akumo.cz v Mělníku

Kontakty


Akumo.cz

Na Průhoně 3412, Mělník 27601

+420 315 601 380

+420 601 382 799

+420 602 608 701

obchod@akumo.cz

Objednejte si naše služby

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.